Васильків

Васильків – одне із найстаріших міст Київщини. Засновником міста вважається Володимир Великий, а назва (перша – Василів) походить від його християнського імені. Колись тут розташовувався князівський терем для розваг та полювання. З 996 року незначне поселення стало одним з головних форпостів на південному кордоні Київського князівства. Згідно з літописами, у цій місцевості Володимир зазнав поразки від печенігів. Князь із залишками свого загону сховався під мостом і дав клятву, що у разі порятунку поставить у місті Преображенську церкву (був день Преображення Господнього). Князь врятувався і заклав церкву та укріпив мури.

На початку ХІ ст. у Василеві народився один із засновників Києво-Печерської лаври – Феодосій. А 1157 року, після того як місто перейшло у володіння князя Василька Юрійовича, назву Василів змінили на Васильків. На той час воно вже було торговим вузлом. Через нього проходив важливий Васильківський тракт. У 1159 році Васильків та навколишні землі віддали Києво-Печерській лаврі, у власності якої він перебував до 1786 року. Навіть, коли у 1586 році місто отримало Магдебурзьке право, його справами керував монастирський управитель. 1686 року Васильків відійшов до складу Московської держави та став прикордонним містом.

Спокійне життя містечка наприкінці 1825 року порушило повстання Південного товариства декабристів. Васильків став найбільшим центром цього виступу. В місті була розташована основна сила повстанців – Чернігівський полк. Після швидкого придушення заворушення життя міста повернулося у спокійне русло.

Цікавим для мандрівників у Василькові може бути пам’ятка архітектури – собор св. Антонія і Феодосія, збудований у 1758 році в стилі пізнього бароко. Поряд розташоване стародавнє городище. За переказами, саме тут стояла Преображенська церква, яку заклав Володимир Великий. Звідси відкривається неймовірна панорама міста. Також, цікавою є мурована Миколаївська церква, збудована 1792 року. У центральній частині Василькова є старовинні будинки, вік яких сягає 100 і більше років. Серед них вирізняється адміністративна споруда темно-червоного кольору (збудована в 1817 році). Тут розміщувалось управління Чернігівського полку. На відстані невеличкої пішої прогулянки – затишний парк з каналом та перекинутими через нього містками.

Тетяна Бабич, автор книги «Фотопутівник крізь час – Хрещатик і околиці»
Фото: doroga.ua

2018-02-02T18:41:32+00:00