Суботів — родинна садиба роду Хмельницьких

Суботів (наголос на перший склад) — відоме село в Чигиринському районі на Черкащині, бо саме воно було родинною садибою роду Хмельницьких.

Землі, на яких виникло село, були даровані чигиринському підстарості Михайлу Хмельницькому (батьку Богдана Хмельницького) у кінці ХVІ.ст., хоча за археологічними знахідками поселення тут розташовувалися і значно раніше.

Михайло Хмельницький загинув у бою під Цецерою у 1620 р., а Богдан тоді ж потрапив у полон. Повернувшись через кілька років Богдан Хмельницький оселяється в Суботові і займається господарством, що залишилося від батька. З початком Визвольної війни у 1648 році статус Суботова змінюється: він стає резиденцією гетьмана України Б. Хмельницького. Тут на стародавньому городищі було споруджено невелику фортецю, а в ній — палацовий комплекс, господарські та інші будівлі гетьманського двору.

Відомо, що у Суботові двічі, у 1843 та 1845 р.р., побував Т. Г. Шевченко, який неодноразово згадував село у своїх творах (містерія «Великий льох», поезії «Стоїть у селі Суботові», «Заступила чорна хмара» та ін.).
До сьогодні при в’їзді в Суботів з боку Чигирина постає велична споруда церкви Святого Іллі, збудована у 1653 р. (нині діюча). Цей храм збудований за наказом і коштом Б. Хмельницького у стилі українського бароко. Церква мала призначення родової усипальниці і одночасно була частиною оборонної системи місцевого замку.

За літописом, в 1657 році в цій церкві і було поховано гетьмана. За традиціями православної церкви, як фундатора храму, гетьмана поховано праворуч від вівтаря, біля південної стіни споруди. Але невідомо, чи домовина гетьмана залишилася на місці поховання. У «Чернігівському літописі» ХVІІІ століття є відомості, що 1664 року, коли польсько-шляхетські війська захопили Чигирин, тіло Богдана і його сина Тимоша були вийняті та викинуті з домовин. Відомо також, що саме в 1664 році було спалено значну частину Суботова. Тоді ж зруйновано будівлі і укріплення садиби гетьмана.

Сама церква у цей час залишилась практично неушкодженою. Вже з ХІХ ст. набули розповсюдження версії про те, що вірні козаки Богдана Хмельницького в день його похорон підмінили його тіло і похоронили в іншому місці. Одні вважають, що прах гетьмана могли поховати біля Іллінської церкви на погості, інші — що перенесли і поховали в склепі під Михайлівською церквою у Суботові і, навіть, у Холодному Яру. А доказів того чи іншого і досі немає.

Сьогодні поруч із церквою розташоване замчище Б. Хмельницького площею біля 2 га. Археологами досліджена лише невелика його частина. Відвідавши замчище, ви побачите кам’яні фундаменти оборонної вежі, над якими збудований захисний павільйон.

Варто побувати і в розташованих на території замчища двох садибах кін. ХІХ — поч. ХХ ст.ст., в одній з яких відтворений інтер’єр майстерні гончаря.

Зараз тут діє Суботівський історичний музей, що є частиною Національного історико-культурного заповідника «Чигирин». Побувавши на екскурсії у Суботові, залишається дивне відчуття подорожі у буремне козацьке минуле і чомусь хочеться відвідати Суботів ще раз.

2017-12-19T12:20:09+00:00