Село Лемеші. Чернігівщина

Село Лемеші відомі тому, що є батьківщиною відомого роду Розумовських. Саме тут 28 березня 1709 року в родині реєстрового козака Григорія Розума та Наталії Розумихи народився майбутній граф, генерал-фельдмаршал, чоловік цариці Єлизавети – Олексій Розумовський. Тут, 18 березня 1728 року народився й молодший брат Олекси – Кирило, якому довелося стати останнім гетьманом України.

За переказами, козак Григорій полюбляв заглядати в чарчину, при цьому він щоразу хрестився, примовляючи: «Прощай, розуме, завтра зустрінемось». Саме за цю промовку козаки дали йому прізвисько Розум, що згодом стало іменем видатного козацького роду — Розумовських.

Син Розума Олекса, мав дуже гарний голос, з дитячих років співав у церковному хорі. Одного разу у Лемешах зупинився полковник Вишневський із Петербурга. Почувши «янгольський тенор» 22–річного хлопця, він забрав його до столиці. У Петербурзі молодий Розум почав співати в палацовій церкві, і так гарно співав, що на нього звернула увагу царівна Лизавета, а згодом і закохалася в нього. Невдовзі Олексій став її фаворитом.

В 1741 році, коли Єлизавета Петрівна стає імператрицею, Олексій Розумовський отримав вагомі важелі впливу, що дозволило йому проводити проукраїнську політику, сприяти проханням і клопотанням української старшини. Таємне вінчання з імператрицею (без права наступництва на трон) ще більше посилило позиції Розумовського. Олексій забрав до себе свого молодшого брата Кирила і забезпечив Кирилові освіту в кращих університетах Берліна, Страсбурга, Кенігсберга. Відразу після повернення з-за кордону 18-річного Кирила призначають президентом Петербурзької академії наук. Тоді ж імператриця нагороджує братів графськими титулами.

Ідучи назустріч проханням Ро­зумовського та української старшини, імператриця відновлює гетьманство в Україні. Ну і, звісно, гетьманська  булава на Глухівській раді 1747 року дісталася Кирилові Розумовському. З часом Кирилові вдалося втілити в життя певні важливі і корисні реформи: Україна отримала право самостійно здійснювати міжнародні стосунки (було створено колегію зовнішніх зносин), гетьман домігся царського указу про заборону холопства, було відновлено Київську митрополію, на території України, окрім невеликого Київського гарнізону, не залишилося царських військ).

Головною пам’яткою села Лемеші є Трьохсвятительська церква, збудована на могилі батька родини Розумів – Григорія Розума, на замовлення і коштом Олексія Розумовського. Архітектор не відомий. Вона є найпершим і найвидатнішим представником храму тетраконхового типу в Україні.

Храм було освячено у 1760 р. Хоч, за церковними документами, замовником храму був Олексій Розумовський, за будівництвом, наглядала його мати Наталія Дем’янівна. Церква була названа в ім’я трьох святителів — Григорія БогословаВасилія Великого та Іоана Златоуста.

До 1980 року храм виконував функції складу міндобрив, а реставрувати його почали тільки тому, що він стояв недалечко від траси Київ-Чернігів, якою у 1980-му мали нести Олімпійський вогонь.

Також в Лемешах є будинок земської школи. Його збудували у 1909-1910 роках на місці хати родини Розумів, коштом Каміла Розумовського – одного із нащадків роду, що мешкав на той час у Західній Європі.

 

2018-07-26T13:44:52+00:00