Мотронинський монастир

Мотронинський монастир розташований в селі Мельники Черкаської області на території колишнього скіфського мотронинського городища.

З історією монастиря пов’язана легенда: в часи князювання Ярослава Мудрого на цьому місці була фортеця князя Мирослава, Смілянського воєводи. Одного разу, повертаючись з переможного походу, він вирішив перевірити міцність і пильність фортеці, що очолювалася його дружиною, княгинею Мотрею. Мирослав наказав воїнам переодягнутися у печенізький одяг і імітував наступ. Як виявилось, фортеця була міцною, а її охоронці пильними і влучними. Кнізь загинув від рук оборонців своєї фортеці. Княгиня Мотрона, з горя, наказала затопити лодію з тілом чоловіка, сама постриглася в черниці, а на місці фортеці заснувала чоловічий монастир на пам’ять про коханого чоловіка.

Може це і легенда, але у наш час відомості щодо існування тут фортеці мають наукове підтвердження: спеціалісти-гідрологи виявили, що яр, де зараз знаходиться Свято-Онуфрієвське джерело (попід самим монастирем), є старим руслом річки Косарки, яка в ті часи була судоходною. Косарка впадала в Тясмин, який на той час, був правим рукавом Дніпра. Так що лодії могли вільно заходити до самої фортеці.

Перша письмова згадка про монастир датується 1198 роком. В Симеонівському літописі згадується, що було закладено в Мотронинському монастирі церкву Іоана Предтечі. Потім церковні хроніки згадують, що орди монголо-татар вщент знищують монастир. Довгі роки він був пусткою, але з часом тут знову з`являються монахи, селяться в печерах, на які і зараз можна натрапити в околицях монастиря.

Під час визвольної війни під проводом Б. Хмельницького монастир опиняється в вирі історичних подій — мотронинські ченці допомагали козакам.

Під час оборони Чигирина 1677-1678 р.р. монастир остаточно було стерто з поверхні землі, тепер вже турками. Але свята обитель відновлюється і під час Коліївщини знову опиняється в епіцентрі історії: ченці монастиря посвятили ножі гайдамакам в монастирському ставку, який з тих пір став зватися Гайдамацьким.

Нинішня кам’яна Троїцька церква збудована на місці старої дерев’яної, в якій вінчалися Богдан Хмельницький з Ганною Сомківною.

В 1845 році в Мотронинському монастирі побував Т.Г.Шевченко й залишив нам акварельне зображення монастиря. До речі, дерево справа збереглося до нині.

Зважаючи на історію монастиря, російська царська влада побоювалась нових хвиль спротиву і в 1911 році монастир було перетворено на жіночий. Незважаючи на це, монастир активно включається в національно-визвольну боротьбу і стає центром Холодноярської республіки (1918-22 р.р.). Багато монахинь допомагали повстанцям, працюючи розвідницями і зв’язковими. Майже 10 років скликав Мотрин дзвін борців за волю України.

Сьогодні Мотронинський монастир є і чинним монастирем, і частиною Національного історико-культурного заповідника «Чигирин».

2017-12-19T12:20:50+00:00