Херсонські скарби

Благодатна Херсонська земля, загадкова Таврія, сонячна Голопристанщина — скіфські могили та знахідки археологів свідчать про її древню історію. Тендрівську косу називають Ахілесовим ристалищем, скіф-Ахіл проводив тут кінні забіги.

На дні Ягорлицького залива залишки древньо-грецького міста — торгового центру. Ще багато таємниць відкривається при вивченні історії краю. Вважають, що Голу Пристань заснували запорожські козаки у ХVIII ст., хоч є більш раніші відомості про Голий Перевіз. Тут лікувальне Соляне озеро, води рукавів Дніпра — Чайки та Конки, безмежні поля кавунів, динь, томатів.

В селі Геройському, яке раніше називалось Прогної, з давніх-давен добували сіль. Чумаки ходили по сіль не в Крим, а в Прогної. Тут сіль до цього часу добувають старовинним відкритим способом: запускають солону воду з моря, вона випаровується, сіль залишається на дні, потім її косять комбайном, складають у високі бурти. Молода сіль має рожевий колір, в ній уся таблиця Менделєєва.

У вересні 2015 року ми з однодумцями організували автобусну подорож по слідах запорожських козаків. Вирушили з Херсону, заїхали в місто Цурюпінськ (зараз Олешки), де оглянули місце розташування Олешківської Січі. Відвідали Голу Пристань і подалися на солепромисел — нам довелося найняти всюдихід, бо інший транспорт по сипучих пісках не пройде.

Нам відкрилося чудове видовище: цілі поля іскристої солі, по яких ходить комбайн, косить сіль і складає у великі купи. З них нам дазволили набрати по пакетику рожевої молодої солі. Потім ми помолились на руїнах церкви Казанської Божої Матері, яка згоріла в 60-х роках 20 сторіччя.

Жителі мають велике бажання відбудувати її, але невелике, загублене в пісках село, не в змозі зробити це самостійно. Вже через рік зібралася громада та заможні спонсори і вирішили почати відбудову церкви на честь святого Петра (Калнишевського-Сагайдачного).

Не хотілося повертатись додому із цього благодатного місця: манили води Дніпро-Бужського лиману, запашна козацька юшка, рибацька каша — вирішили повернутися сюди обов’язково!

2018-01-25T10:25:39+00:00