Андріївська церква

Андріївська церква занесена до каталогу «1000 чудес світу. Шедеври людства п’яти континентів», виданого у Німеччині 2002 року. Не зважаючи на «складну долю» культових споруд у радянські часи, Андріївська церква зберегла не тільки автентичні архітектурні форми та найбільший відсоток оздоблення екстер’єру, але донесла до наших днів красу свого внутрішнього оздоблення.

Андріївська церква — пам’ятка історії, архітектури, живопису та декоративного мистецтва XVIII ст.  Церква будувалася на замовлення імператриці Єлизавети.  Андріївська церква закладена у 1744 році. На цьому місці, згідно з літописом «Повість временних літ», апостол Андрій Первозванний — перший проповідник християнства на землях Київської Русі — у І столітті н.е. встановив хрест і провістив виникнення великого міста. Починаючи з XI століття, тут будувалися дерев’яні та кам’яні церкви на честь Андрія Первозванного.

Архітектором цього барокового шедевру став Франческо Бартоломео Растреллі. В оформленні фасадів Андріївської церкви Растреллі вперше застосував декор з чавунного литва, який раніше для культових споруд не застосовувався. Загальна вага чавунного литва Андріївської церкви складає 97,85 тонни. Ліплення, що виготовлялося з гіпсу, а потім вкривалося позолотою, має вигадливі форми квіткових гірлянд, стилізованих пальмових гілок, листя аканту, рокайлів, голівок херувимів. Основним декоративним та ідейно-художнім компонентом інтер’єру є іконостас висотою 23,4 м. В іконостасі Андріївської церкви знаходиться 39 ікон.

Освячення церкви відбулося 19 серпня 1767 року. У 1768 році церква була передана Київському магістрату, а з 1785 року нею опікувалася Київська міська дума. Ця церква працювала як звичайна діюча до 1932 року. У 1935 році церква на правах філії увійшла до складу історико-культурного заповідника «Всеукраїнське музейне містечко». У 1939 році в ній розміщується філія Софійського антирелігійного музею. В 1941-45 роках богослужіння поновлюються, а в 1961 році вона знову як діюча закривається. З 1987 року вона входить до складу Національного заповідника «Софія Київська» на правах відділу.

Тетяна Бабич, автор книги «Фотопутівник крізь час – Хрещатик і околиці».

2018-02-02T18:39:59+00:00