Канів

Існує аж п’ять версій назви міста. За однією з версій –  слово Канів татарського походження. означає «ханський перевіз» та «місце крові». За іншою версією, Канів у перекладі з тюркської – «Дім Хана» («Кхан ев»). А за народним переказом, Канів походить від назви птаха-канюка. Є ще й грецька версія походження міста — місто очерету (на що вказує і грецька колонія поблизу Канева і схожість назви міста з грецьким словом «канос» — очерет, місце очерету).

Перша письмова згадка про Канів датується між  1074 і 1088 р.р. Канів згадується також у 1144 році, коли князь Всеволод Ольгович заснував тут церкву святого Юрія ( згодом – Успенський собор, який зберігся до нині). У княжі часи Канів був великим містом, завдяки розташуванню на торговому шляху «із варяг у греки».

У XVI столітті Канів стає осередком козацтва. Місто навіть було неофіційною козацькою столицею. Літні запорожці, які вже не могли брати участь у походах і боях, почали селитися та доживати віку на Чернечій горі, неподалік Канівського монастиря. Гетьман Яків Шах доживав тут свій вік. У Каневі поховано, скараного у Львові, гетьмана Івана Підкову, а також гетьмана Самійла Кішку.

У 1686 році Канівщина була нейтральною (нічийною) територією. Але вже у 1711 р. сюди повернулися поляки. З 1793 року Канів входить до складу Російської імперії.

Найвідомішою пам’яткою Канева є Тарасова (Чернеча) гора, де похований Тарас Шевченко. Тут, у серпні 1925 року, був створений Шевченківський національний заповідник. Він розташований за 4 км на південь від центру Канева. Загальна площа заповідника 2500 га. На території заповідника також розташований музей Тарасова світлиця. Неймовірно вражають безмежні краєвиди, що оточують Чернечу гору.

У Каневі також є інші цікаві об’єкти: Успенський собор, Церква Покрови Пресвятої Богородиці (Покровська церква), Канівський історичний музей, Канівський музей народного декоративного мистецтва, Парк скульптур «Шевченкова алея», Канівській природний заповідник.

2018-03-26T16:45:44+00:00